Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne organizowane przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego wraz UCTWiT, Fielmann Polska S.A. oraz firmą HAYNE to unikatowe w skali kraju zawody dla uczniów szkół ponadpodstawowych z dziedziny optyki. W tym roku odbyła się druga edycja igrzysk. W eliminacjach wzięło udział 90 osób z 30 szkół z całej Polski. Do półfinału następnego etapu dostało się 30 uczniów z 19 szkół ulokowanych w 17 miastach oznaczonych na poniższej mapie.

W tym roku odbyła się II edycja Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych. W eliminacjach wzięło udział 90 osób z 30 szkół z całej Polski. Do półfinału następnego etapu dostało się 30 uczniów z 19 szkół ulokowanych w 17 miastach oznaczonych na poniższej mapie.

Uczestnicy półfinału mieli do rozwiązania 4 zadania. Najwyższy otrzymany w tej rundzie wynik to 95%, a najniższy to 2%. Do kolejnej części zakwalifikowało się pięć osób, których wyniki mieściły się w granicach od 84 do 95%.

Finaliści mieli do rozwiązania 4 zadania:
– problemowe (z obserwacją doświadczenia),
– rysunkowe,
– polegające na znalezieniu błędów w tekście,
– doświadczalne – skonstruowanie lunety Keplera i odczytanie za jej pomocą hasła.

Walka w finale była bardzo zacięta. Pomiędzy uczestniczkami i uczestnikami były niewielkie różnice w punktacji. Oto finaliści II Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych:

Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne zakończyły się galą finałową, na którą przybyło wielu znamienitych gości, m.in. JM Rektor UO prof. dr hab. Marek Masnyk, Pani Rektor  dr hab. Izabella Pisarek, prof. UO, wicewojewoda Opolski Tomasz Witkowski, opolski kurator oświaty Michał Siek, Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek, dyrektor generalny firmy Fielmann Dariusz Sądowski oraz prezes firmy Hayne Maciej Kuryś.

Galę uświetnił występ chóru Uniwersytetu Opolskiego Dramma per Musica pod batutą dr Elżbiety Trylnik oraz wykład dr n. med. Agaty Plech pt. Przejrzyj na oczy.

Podczas gali odbyło się również uroczyste wręczenie nagród finalistom oraz upominków półfinalistom.

Każdy z finalistów otrzymał Złoty Indeks Uniwersytetu Opolskiego, uprawniający do przyjęcia na kierunek Optyka okularowa z elementami optometrii, prowadzony w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Opolskiego z pominięciem konkursu świadectw. Finaliści którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca otrzymali również pięciodniowy pobyt w Akademii Optyki Fielmann w Plön w Niemczech, pod opieką niemieckojęzycznego opiekuna oraz bony o wartości 1000 zł, 600 zł i 400 zł w zależności od zajętego miejsca. Zwycięzca otrzymał poza tym profesjonalną kasetę okulistyczną, a pozostali finaliści otrzymali aparaty fotograficzne Instax od Firmy Hayne. Wszyscy półfinaliści otrzymali pamiątkowe upominki i dyplomy.

Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w II OIO, nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uczniów i poświęcony czas, znamienitym gościom za uświetnienie uroczystości oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia za ciężką pracę i poświęcenie.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych w przyszłych latach.