Finaliści Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych, organizowanych przez Uniwersytet Opolski we współpracy z Fielmann Polska, w dniach 30.05 – 03.06.2022 wzięli udział w projekcie edukacyjno-rozwojowym w Plön. Aleksander Pizoń, Dominik Kita oraz Maciej Olejnik mieli możliwość zagłębienia się w arkana współczesnej optyki i optometrii.

Uczestnicy na miejscu zostali powitani przez Dyrektora Generalnego Akademii w Plön – Pana Larsa Hellberga wraz z Head of Logis Zamku – Panią Ilke Ahrens, którzy opowiedzieli o historii Akademii i jej znaczeniu w regionie, Niemczech oraz na całym świecie. Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w licznych warsztatach i prelekcjach, prowadzonych przez nauczycieli i docentów Akademii Fielmann na Zamku Plön. Pod czujnym okiem Christiana Schellborna, Kierownika ds. Kształcenia Zawodowego, finaliści mieli możliwość wykonania okularów w pracowni optycznej, dokonania pomiarów optycznych oraz zobaczenia najnowszego sprzętu wartego ok. 1,5 mln euro. Zaś podczas warsztatów optometrycznych z Alexandrem Ritsche, B. Sc., uczestnicy mieli okazję wykonać zrzuty oka na fundoskopie oraz dowiedzieć się w jaki sposób odczytywać i interpretować obraz 3D siatkówki pod kątem ewentualnych chorób.

Poza wyżej wymienionymi atrakcjami zwycięzcy zobaczyli także jak działają dwa największe Super Center Fielmann w Niemczech: w Hamburgu przy kultowej Mönckebergstraße 29, gdzie obecnie pracuje ok. 100 pracowników pod kierownictwem Franka Schmiedecke oraz Kilonii, gdzie testowane są wszystkie nowości mające zostać zaimplementowane w całych Niemczech. Pod kierownictwem Aliego Arsevena, pracuje tam załoga złożona z 90 mistrzów optyki. Wśród nich jest również Kerstin Lemke, która zajęła pierwsze miejsce w pierwszym Ogólnoniemieckim Turnieju Optycznym.

Poza częścią naukowo-poznawczą młodzież miała zapewnione liczne atrakcje. Wśród nich znalazły się m.in.: obejrzenie Filharmonii Hamburskiej oraz podziwianie panoramy miasta z wyjątkowego punktu widokowego. Poza tym zwiedzanie portu, spacer po Plön i podziwianie jezior plönskich, zwiedzanie słynnego Minitauren Wonderlandu, gdzie na powierzchni ponad 1500 m2 odwzorowanych jest kilkanaście miast Europy i USA wraz z lotniskiem HAM.