Optyka okularowa z elementami optometrii

Celem studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku Optyka okularowa z elementami optometrii jest przejest wykształcenie absolwenta, który będzie posiadał bogatą wiedzę z zakresu optyki, wzbogaconą o podstawy fizyki, matematyki, biologii, chemii, medycyny i informatyki oraz będzie miał umiejętności pozwalające na świadome posługiwanie się urządzeniami i aparaturą optyczną, pozwalające na podjęcie pracy w zawodzie optyka, w tym optyka okularowego.

Studenci będą mieli zajęcia w warsztacie optycznym, w którym nauczą się tworzyć od podstaw okulary, a także zajęcia z optyki geometrycznej, instrumentalnej, falowej oraz fizjologicznej, które pozwolą im nabyć praktyczne umiejętności związane z obsługą i konstrukcją zaawansowanych przyrządów optycznych oraz zrozumieć podstawy ich działania. Poznają materiały stosowane w optyce w ramach przedmiotu Materiały optyczne i oftalmiczne. Zajęcia optyczne zostaną uzupełnione o podstawy analizy matematycznej i algebry liniowej, fizykę, biofizykę, biochemię oraz anatomię. Pozwoli to na pewne przygotowanie studentów do egzaminu dyplomowego oraz kontynuację edukacji na studiach II stopnia.

W celu lepszego przygotowania do optometrycznych studiów II stopnia oraz nabycia umiejętności współpracy z optometrystami, studenci przejdą też kurs Procedury badania refrakcji oraz nabędą wiedzę z zakresu przedmiotu Wstęp do soczewek kontaktowych.

Kształcenie na tym kierunku pozwoli na przygotowanie studentów do pracy w różnych podmiotach gospodarczych, które wytwarzają, naprawiają lub świadczą usługi w obszarze optyki. Profil kierunku, umożliwi studentom także doskonalenie swojego warsztatu naukowego, dzięki uczestniczeniu w badaniach naukowych prowadzonych w Instytucie Fizyki oraz pozwoli na uzyskanie kompleksowej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.