Przejście Merkurego na tle tarczy Słońca

mercury

Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wirtualną Akademią Astronomii zapraszają do obserwacji niecodziennego zjawiska astronomicznego przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca.

W dniu 11 listopada 2019 r.  w godzinach 13:25-16:00  w Obserwatorium Astronomicznym Instytutu Fizyki UO na XII piętrze Domu Studenta Niechcic (ul. Katowicka 87B – windą na XI i piętro po schodach na XII).

Zapraszamy również  o godzinie 14:00 na wykład Piotra Książka (studenta Wirtualnej Akademii Astronomii i AGH w Krakowie) p.t. “O Merkurym i orbitach słów kilka”, który odbędzie się w sali Obserwatorium Astronomicznego.

Obserwacje prowadzone będą przez Andrzeja Czaińskiego i Katarzynę Książek przy wsparciu Koła Naukowego Fizyków.

Poprzednie przejście Merkurego przez tarczę Słońca obserwowaliśmy wspólnie 9 maja  2016 r., następne wystąpi dopiero w 2032 r.

Całe zjawisko widoczne będzie w Ameryce Południowej, na południowo-wschodnim Pacyfiku, na Atlantyku, na północno-zachodnim wybrzeżu Afryki oraz na Antarktydzie.

W Opolu tranzyt  będzie widoczne jedynie częściowo

Pierwszy kontakt: 13:35:35

Zachód Słońca w Opolu ok. 16:09