Zaledwie dwa tygodnie pozostały do rozstrzygnięcia II edycji Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych. 23 marca w Instytucie Fizyki będzie miał miejsce półfinał, a następnie finał tegorocznej edycji OIO. W tym roku uczniowie ponownie staną przed zadaniami z zakresu optyki geometrycznej, optyki falowej oraz zagadnień dotyczących budowy i fizjologii oka.

Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne to konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpostawowych interesujących się optyką i biologią oka.

I etap – eliminacje odbyly się zdalnie 13.01.2023 r i przystąpiło do niego 86 uczniów z całej Polski. Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z trzydziestu pytań. Do półfinału zakwalifikowało się 30 uczniów z 19 szkół ponadpostawowych ulokowanych w 17 różnych miastach. Uczestnicy zakwalifikowani do półfinału zdobyli od 87% do 47% puntków. W pófinale uczestnicy zmierzą się z czterema zadaniami, na których rozwiązanie będą mieli godzinę. Do rozgrywki finałowej przystąpi pięciu najlepszych uczniów, na których czekają kolejne cztery zadania, w tym zadanie eksperymentalne.

Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne to wspólna inicjatywa Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, UCTWiT oraz firmy Fielmann i firmy Hayne. Wydarzenie ma na celu promocję zawodu optyka okularowego czy optometrysty oraz zwiększenie świadomości na temat tajników i zakresu ich działalności. Prezentuje osoby pracujące w tej dziedzinie jako wysoko wykwalifikowanych fachowców, wykonujących zdobyty zawód z pasją. Nasza wspólna misja połączyła pasjonatów akademickich i biznesowych, zaowocowała współpracą nad wydarzeniem skierowanym do młodzieży, które inspiruje uczniów szkół ponadpodstawowych do zdobycia dodatkowej wiedzy dotyczącej optyki geometrycznej, falowej oraz biologii i fizjologii oka w zakresie potrzebnym do poznania podstaw zawodu optyka okularowego i optometrysty. Połączenie profesjonalizmu pracowników Instytutu Fizyki, którzy mają międzynarodowe doświadczenie w spektroskopii, optyce i biofizyce, z praktycznym doświadczeniem firmy Fielmann, pozwoliło na utworzenie elitarnego kierunku Optyka Okularowa z Elementami Optometrii w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Opolskiego pod patronatem firmy Fielmann.