Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pana dr Jacka Halenki
uznanego fizyka, cenionego specjalistę w zakresie spektroskopii plazmy gwiazdowej i laboratoryjnej. Był pracownikiem Uniwersytetu Opolskiego w latach 1972-2009.
Zmarł 21 sierpnia w wieku 74 lat.
Nabożeństwo żałobne odbędzie się w dniu 31.08.2024 o godz. 11:00
w Kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Jacka w Kamieniu Śląskim, po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie na wieczny spoczynek.
Jacek od samego początku swojej pracy przystąpił do zespołu badaczy, którzy prowadzili badania w obszarze fizyki plazmy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Autor oryginalnych prac naukowych znanych i cenionych na świecie. Wyniki otrzymane przez Jacka Halenkę stanowiły fundament, który pozwolił opolskiej grupie badaczy rozwiązać tzw. zagadkę astrofizyczną, wyjaśniając dlaczego Ogólna Teoria Względności „zawodzi” przy wyznaczaniu mas białych karłów na podstawie obserwowanych „redshiftów” w widmie tej grupy gwiazd. Pierwsza z szeregu prac na ten temat została opublikowana w 1975 roku. Pan Doktor zawsze chętnie dzielił się swoją wiedzą oraz wynikami swoich żmudnych obliczeń i służył pomocą w interpretacji wyników doświadczalnych. Był jednym z rzadkich rodzajów naukowców prowadzących badania zarówno teoretyczne jak i doświadczalne.
Za swoją pracę doktorską, obronioną w roku 1980 na Uniwersytecie Wrocławskim, otrzymał nagrodę ministra nauki, szkolnictwa wyższego i techniki.
Angażował się w tworzenie i działania wolnych związków zawodowych w okresie pierwszej „Solidarności”.
Prowadzone przez Jacka wykłady były uważane za trudne, jednak cenione za to, że podczas wykładu można było obserwować jak w fizyce wykonuje się żmudne obliczenia prowadzące, krok po kroku, od prawa fundamentalnego do wyniku szczegółowego. Uwielbiał angażować się długie dyskusje na przeróżne tematy zarówno ze studentami jak i koleżeństwem z Uczelni.
Miał dobry kontakt ze studentami. Potrafił przekazać wiedzę i zachęcić do osobistego rozwoju.
Zapamiętamy Go jako prawdziwego pasjonata nauki, człowieka innowacyjnego, inteligentnego i wyrazistego, zawsze chętnego do pomocy, niezmordowanego dyskutanta, osoby o niezwykle szerokich zainteresowaniach.
Koleżanki i Koledzy z Instytutu Fizyki