Publiczne liceum Ogólnokształcące nr V w Opolu podpisało porozumienie o współpracy z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Opolskiego.

Wieloletnia współpraca Instytutu Fizyki UO i Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu pozwala na realizację wielu projektów edukacyjnych w których uczniowie z „Opolskiej Piątki” mają możliwość poznania metodologii badawczej oraz samodzielnej prezentacji zagadnień fizycznych podczas uczniowskich konferencji. Uczniowie aktywnie uczestniczą również w organizowanych przez Wirtualną Akademię Astronomii konkursach Odkrywca Światów przeznaczonych dla uczniów, o różnych profilach edukacyjnych. Sukcesy uczniów, dobra współpraca oraz zaangażowanie szkoły, nauczycieli i naukowców, zachęciły do podpisania Umowy porozumienia. Celem porozumienia jest wspólne działanie kadry akademickiej i nauczycieli skierowane na działania poszerzające horyzonty wiedzy uczniów oraz pokazujące ważną rolę nauczyciela w życiu młodego człowieka. Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego działając w ramach III misji uczelni wspiera działania szkoły realizując pokazy, warsztaty i wykłady w zakresie badań i kierunków prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim.

9 lutego 2023 roku porozumienie podpisali: Dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Opolu, dr Dorota Gajda-Szczegielniak i Dyrektor Instytutu Fizyki prof. dr hab. Włodzimierz Stefanomicz.