Astronomiczna kumulacja
Taki zabieg kilku zjawisk można było oglądać ostatnio 150 lat temu. Superksiężyc, pełnia oraz zaćmienie. Na terenie Polski można było dostrzec jedynie końcówkę zaćmienia. Wywiad z dr Katarzyną Książek w TVP3 Opole można zobaczyć na stronie: https://opole.tvp.pl/35832923/nietypowe-zacmienie-ksiezyca-czyli-astronomiczna-kumulacja


My, woda i kwarki
W Indeksie nr 3-4 (175-176) kwiecień 2017, str. 91 można przeczytać artykuł Wojciecha Dindorfa. „Jesteśmy z wody. Rodziliśmy się w płynie, a mimo tego jesteśmy twardzi, choć wiotcy. Ukształtowani z płynu, wilgotni – bo krew, ślina, pot, mocz i łzy, czy też z cieczy, stawy „oliwione”, nos zakatarzony, żółć w woreczku wodoszczelnym, soki trawienne też nie z kamienia… Jak to jest, że jesteśmy z wody, a się nie rozpadamy?”.


Opolanie odkrywali tajemnice kosmosu
Relacja z Wieczoru Otwartego w Obserwatorium Astronomicznym IF UO. „Mieszkańcy Opola mogli podziwiać planety czy księżyc. I chociaż chmury nad miastem skradły gwiazdom show, to z 12. piętra akademika Niechcic, można było odkryć kilka tajemnic wszechświata.”
Zobacz: https://opole.tvp.pl/29816262/opolanie-odkrywali-tajemnice-kosmosu


My – fizyczni i umysłowi
W Indeksie nr 7-8 (171-172) grudzień 2016, str. 97 można przeczytać artykuł Wojciecha Dindorfa. „Brian Cox, angielski 48-letni fizyk z grupy tych, którzy w CERN-ie szukają „boskiej cząstki”, w jednym ze swoich fascynujących wykładów o problemach fizyki współczesnej z wielkim wzruszeniem opowiada o tym, jakim zagubionym na niebie punktem jest ledwie widoczna przez wirtualnego astronautę rzeczywista Ziemia”.


Skąd się bierze ciepło na Ziemi?
W Indeksie nr 3-4 (167-168) czerwiec 2016, str. 75 można przeczytać artykuł Wojciecha Dindorfa. Artykuł z cyklu „Fizyka dla laika” w prosty sposób mówi temperaturze, co „fizyk słusznie nazywa średnią energią kinetyczną, związaną z szybkością ruchu cząsteczek”.


Wielki doktor z małego Toszka
W Indeksie nr 3-4 (167-168) czerwiec 2016, str. 53 można przeczytać artykuł napisany przez prof. Józefa Musieloka o wielkim doktorze z małego Toszka, a mowa tu o Ludwigu Guttmannie. O swojej pracy lekarskiej powiedział „Gdybym miał wskazać największe osiągnięcie w mojej karierze medycznej, to byłoby nim wprowadzenie sportu do rehabilitacji osób niepełnosprawnych”.


Świat na mrugnięcie oka. W czym może pomóc fizyka?
„Latamy w kosmos, a nie umiemy pomóc sparaliżowanym ludziom, którzy nijak nie mogą się skomunikować ze światem, choć w ich chorych ciałach uwięzione są sprawne umysły – mówi dr hab. Dariusz Man, adiunkt w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Opolskiego”… – artykuł w dodatku opolskim Gazety Wyborczej dostępny na stronie:
http://opole.wyborcza.pl/opole/1,111632,20140820,swiat-na-mrugniecie-oka-w-czym-moze-pomoc-fizyka.html


Gwiazdy na niebie i ziemi, cz.5
W Indeksie nr 1-2 (165-166) luty 2016, str. 65 można przeczytać kolejną część (i ostatnią) artykułu prof. Józefa Musieloka o patronie Obserwatorium Astronomicznego IF UO – Theodorze Kaluzy.


Odeszli – prof. dr hab. Tadeusz Górecki (1942-2015)
W Indeksie nr 9-10 (163-164) grudzień 2015, str. 102 można przeczytać wspomnienia o wybitnym naukowcu i wykładowcy – prof. Tadeuszu Góreckim, wieloletnim pracowniku Instytutu Fizyki UO oraz Politechniki Opolskiej.
Autor: dr Katarzyna Książek.


Gwiazdy na niebie i ziemi, cz.4
W Indeksie nr 9-10 (163-164) grudzień 2015, str. 85 można przeczytać kolejną część artykułu prof. Józefa Musieloka o patronie Obserwatorium Astronomicznego IF UO – Theodorze Kaluzy.


plasmaTeraz czas na wodór
Pierwszą plazmę w tym stellaratorze otrzymano 10 grudnia 2015 r – była to jednakże plazma helowa. Eksperymenty przeprowadzane z użyciem helu miały na celu przede wszystkim zbadanie możliwości urządzenia, dostrojenie jego parametrów, przetestowanie systemów diagnostyki plazmy, itp. Kolejnym krokiem milowym było przejście do badania plazmy wodorowej, które miało miejsce 3 lutego 2016 r. Jest to zdarzenie na tyle istotne, że w związku z tym odbyła się w Max-Planck-Institut für Plasmaphysik wielka uroczystość. Zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi, nastąpiło uroczyste naciśnięcie wielkiego, czerwonego guzika, uruchamiającego pierwszą sekwencję zdarzeń zakończoną wytworzeniem plazmy wodorowej. Osobą obsługującą ten przycisk był nie kto inny jak Kanclerz Niemiec, dr Angela Merkel. Ta pierwsza plazma wodorowa miała ponad 80 mln K i trwała 400 ms. Jednym z uczestników tego doniosłego zdarzenia był dr Ireneusz Książek z Instytutu Fizyki UO.

Ireneusz Książek


Wendelstein 7-X
10 grudnia 2015 wytworzono pierwszą plazmę w stellaratorze 'Wendelstein 7-X’. Jest to urządzenie, które może w przyszłości stać się 'paleniskiem’ w bezpiecznej i przyjaznej środowisku elektrowni termojądrowej. W odróżnieniu od (bardziej popularnych na świecie) tokamaków, które pracują impulsowo, stellarator charakteryzuje się możliwością pracy ciągłej. Co prawda w tym pierwszym eksperymencie czas utrzymania plazmy wyniósł tylko 0.1 s ale czas ten będzie wydłużany w miarę eksploatacji urządzenia aż do 30 min.
W projekcie tym uczestniczą także pracownicy Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego.
www.youtube.com/watch?v=R_kPM1J-F0Q
http://wyborcza.pl/1,75400,19333853,stellarator-niemiecki-reaktor-termojadrowy-utrzymal-plazme.html
http://nt.interia.pl/technauka/news-zrodlo-nieograniczonej-energii-coraz-blizej,nId,1938115
http://beta.rp.pl/artykul/1111446-Jak-we-wnetrzu-gwiazd.html


Gwiazdy na niebie i ziemi, cz.3
W Indeksie nr 7-8 (161-162) październik 2015, str. 95 można przeczytać kolejną część artykułu prof. Józefa Musieloka o patronie Obserwatorium Astronomicznego IF UO – Theodorze Kaluzy.
Możemy poznać dalsze koleje losów wielkiego matematyka i fizyka: okres po I wojnie światowej oraz uzyskanie pozycji profesora zwyczajnego na uniwersytecie w Kilonii.


Nocne Marki w Muzeum UO
W Indeksie nr 5-6 (159-160) czerwiec 2015, str. 77 można przeczytać artykuł nt ósmej edycji Nocy Muzeów, która odbyła się 15 maja br., a na której to mgr Andrzej Trzebuniak wygłosił wykład pt. „Historia pióra wiecznego – od tradycyjnego pióra gęsiego do współczesnego dzieła sztuki”, połączony z prezentacją kolekcji piór wiecznych, liczącej ponad 200 unikatowych egzemplarzy.


Gwiazdy na niebie i ziemi, cz.2
W Indeksie nr 5-6 (159-160) czerwiec 2015, str. 48 można przeczytać kolejną część artykułu prof. Józefa Musieloka o patronie Obserwatorium Astronomicznego IF UO – Theodorze Kaluzy.
Możemy poznać dalsze koleje losów wielkiego matematyka i fizyka: okres służby w armii niemieckiej podczas I wojny światowej oraz pracy po powrocie do Królewca aż do roku 1921.


Gwiazdy na niebie i ziemi, cz.1
W Indeksie nr 3-4 (157-158) kwiecień 2015, str. 57 można przeczytać artykuł prof. Józefa Musieloka o patronie Obserwatorium Astronomicznego IF UO – Theodorze Kaluzy.
Część pierwsza artykułu poświęcona jest okresie dzieciństwa, studiów i drogi do habilitacji.


Zaćmienie Słońca nad Opolszczyzną
Zaćmienie Słońca to jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych obserwowanych przez człowieka. Ten naturalny fenomen na naszym niebie przyciągał uwagę ludzi, odkąd nauczyli się oni poznawać otaczający ich świat
O zaćmieniu Słońca, które mogliśmy obserwować 20.03.2015r. pisze Marcin Szpanko. Cały akrtykuł można przeczytać w Indeksie nr 3-4 (157-158) kwiecień 2015, str. 55.


Mistrz i przyjaciel
Spotkałem się z tym szczupłym, brodatym człowiekiem po raz pierwszy jako student II roku fizyki w roku akademickim 1948/49, kiedy to przybył z Krakowa do Wrocławia. Miał wtedy w małej sali fizyki Politechniki Wrocławskiej na Wybrzeżu Wyspiańskiego wykład monograficzny pt. Promieniowanie kosmiczne. Zainteresowały mnie ciekawie przedstawiane eksperymenty oraz aparatura do badań promieni kosmicznych, którą po wykładzie można było zobaczyć u niego w pokoju. Czułem, że jest to to „coś”. Bakcyl, którym się zaraziłem.
Tak o prof. Janie Wesołowskim pisze Jan Heffner w Indeksie nr 1-2 (155-156) luty 2015, str. 84.


Złote czasy „złotej rączki”
Przeprowadzenie doświadczenia wymaga użycia określonych urządzeń – wpierw trzeba jednak sobie je wyobrazić, wymyślić, a potem wykonać.
W artykule Jana Heffnera (Indeks nr 5-6 (149-150) czerwiec 2014, str. 88) można przeczytać o niezastąpionej działalności nieistniejących już warsztatów Instytutu Fizyki.


Homer i oporniki
Muzeum UO w ostatnich miesiącach wzbogaciło się o bardzo ciekawe eksponaty. Między innymi można zobaczyć unikatową aparaturę pochodzącą z kolekcji Pracowni Dydaktyki Fizyki. Są to elektryczne mierniki i oporniki z początku XX wieku, zebrane przez mgr. Andrzeja Trzebuniaka.
Cały artykuł można przeczytać w czasopiśmie Indeks nr 9-10 (153-154) grudzień 2014. (str. 83)


Jak wykraść bogom Słońce
Dlaczego Słońce świeci? Co jest źródłem energii, która dociera do Ziemi, dając życie roślinom i zwierzętom? Najstarszą odpowiedzią na te pytania było stwierdzenie, że jest to dzieło bogów (lub też samo Słońce było tym bogiem). Te odpowiedzi nie zadowalały naukowców od czasów co najmniej Newtona.
Tak zaczyna się artykuł (str. 60 – 64) dr Ireneusza Książka nt. fuzji jądrowej, który ukazał się w czasopiśmie UO – Indeks nr 9-10 (153-154) grudzień 2014.


Czystsze jest lepsze – nowy film o UO
„Czystsze jest lepsze, czyli jak na Uniwersytecie Opolskim dba się o środowisko naturalne” to pełny tytuł nowego filmu. Uniwersytet, jako największa jednostka naukowa i dydaktyczna na Opolszczyźnie realizuje szereg badań i projektów nakierowanych na ochronę środowiska.
Widza może zaskoczyć, na jak wielu różnych kierunkach studiów ochrona środowiska jest tematem zajęć.
ZOBACZ FILM


monografia

Theory of Heavy-Fermion Compounds
Niedługo po poprzedniej książce „Nanoferroics” (2013), prof. Włodzimierz Stefanowicz współautoryzuje nową monografię w wydawnictwie Springer-Verlag.
Mimo daty wydania 2015r. jest już dostępna w katalogu.

 


monografia

Włodzimierz Stefanowicz „Nanoferroics”
Springer Series in Materials Science
M. D. Glinchuk, A. V. Ragulya, Vladimir A. Stephanovich