Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne organizowane przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego wraz z Uniwersyteckim Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz firmami Fielmann Sp. z o.o. i HAYNE to unikatowe w skali kraju zawody dla uczniów szkół ponadpodstawowych z dziedziny optyki.

Patronat honorowy nad Igrzyskami objęli:

1. Minister Edukacji Narodowej
  2. Prezydent Miasta Opole
  3. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
  4. Kuratorium Oświaty w Opolu
  5. Polskie Towarzystwo Fizyczne
  6. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim
  7. Fundacja Rozwoju Śląska i Wspierania Inicjatyw Lokalnych
  8. Fundacja UO

Patronami medialnymi wydarzenia byli:

1. Radio Opole
  2. Program Trzeci Telewizji Polskiej
  3. Opolska 360

Dnia 21 marca 2024 r. odbyły się półfinał i finał trzeciej edycji Igrzysk. W zdalnych eliminacjach, które odbyły się 8.01.2024 r. wzięło udział 172 osoby z 36 szkół ulokowanych w 27 miastach całej Polski. Do półfinału zostało zakwalifikowanych 30 uczniów z 18 szkół znajdujących się w 14 miastach oznaczonych na  mapie znajdującej się na Rys. 1.

Półfinaliści mieli do rozwiązania 4 zadania. Najwyższy otrzymany w tej rundzie wynik to 91%, a najniższy to 14%. Do finału przeszło pięć osób, których wyniki mieściły się w granicach od 57 do 91%.

W finale na uczestników czekały kolejne cztery zadania: zadanie problemowe (z obserwacją doświadczenia), zadanie rysunkowo-rachunkowe, zadanie polegające na znalezieniu błędów w tekście i zadanie doświadczalne – pomiar średnicy drutu za pomocą światła laserowego o nieznanej długości fali i siatki dyfrakcyjnej.

Rys. 1 Miasta, w których uczą się półfinaliści III Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych.

Walka w finale była bardzo zacięta. W ścisłej czołówce były niewielkie różnice w punktacji. Tabela 1. zawiera wyniki finału III Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych:

Tabela 1. Wyniki finału III Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych.

MIEJSCE IMIĘ I NAZWISKO SZKOŁA LICZBA PUNKTÓW
1. Olimpia Łokuciejewska Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim 24,5
2. Maciej Łachut I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego Carolinum w Nysie 21,5
3. Kacper Brożek Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr 1 w Opolu 20
4. Dominik Styła Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Gliwicach 16,5
5. Marek Jan Tomas II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu 8,5

Rozgrywkom towarzyszyły dodatkowe atrakcje. W trakcie trwania półfinału nauczyciele, którzy przyjechali z uczniami, jako ich opiekunowie, wzięli udział w wykładzie-szkoleniu poprowadzonym przez dr Beatę Górnicką z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Opolskiego, zatytułowanym: „Dekalog pracy z uczniem zdolnym”.

Uczestnicy półfinału, którzy nie zakwalifikowali się do finału, wzięli udział w podchodach optycznych zorganizowanych przez Koło Naukowe Optyków „Sanus Oculus”. Podczas podchodów mieli okazję do dobrej zabawy i walki o dodatkowe nagrody. Podchodom towarzyszył pokaz Słońca w Obserwatorium Astronomicznym Instytutu Fizyki przeprowadzony przez astronoma mgr Andrzeja Czaińskiego.

III Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne zakończyły się galą finałową, na którą przybyło wielu znamienitych gości. Władze rektorskie reprezentowała Prorektor prof. dr hab. Renata Szyguła, a władze wydziału Matematyki Fizyki i Informatyki Dziekan dr Piotr Urbaniec. Na gali gościli również m.in. Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pani Zuzanna Donath-Kasiura, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego i Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim pan Rafał Bartek,  Dyrektor Związku Niemieckich Towarzystw Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Pani Joanna Hassa, Prezes Fundacji Uniwersytetu Opolskiego, Pani dr Sabina Wyrwich-Płotka, Prezes Zarządu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, Członkek Forum Biznesu, prof. dra hab. inż. Jarosław Mamala, a także dyrektor generalny firmy Fielmann – Dariusz Sądowski oraz prezes firmy Hayne – Maciej Kuryś.

Galę uświetnił występ zespołu muzycznego  oraz wykład dr inż. Izabeli K. Garaszczuk pt. Podróż w głąb oka.

Podczas gali zostały uroczyście wręczone nagrody finalistom i upominki półfinalistom.

Każdy z finalistów otrzymał Złoty Indeks Uniwersytetu Opolskiego, uprawniający do przyjęcia na kierunek Optyka okularowa z elementami optometrii, prowadzony w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Opolskiego z pominięciem konkursu świadectw.

Finaliści którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca otrzymali również pięciodniowy pobyt w Akademii Optyki Fielmann w Plön w Niemczech, pod opieką niemieckojęzycznego opiekuna oraz bony o wartości 1400 zł, 1000 zł i 800 zł w zależności od zajętego miejsca. Zwycięzca otrzymał poza tym tablet IPad 10,2 od firmy Fielmann i Apple Watch od firmy Hayne. Pozostali finaliści otrzymali aparaty fotograficzne Instax od Firmy Hayne i możliwość zakupu dowolnej pary okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych dostępnych w asortymencie firmy Fielmann. Wszyscy półfinaliści otrzymali pamiątkowe upominki i dyplomy.

Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w III OIO, nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uczniów i poświęcony czas, znamienitym gościom za uświetnienie uroczystości oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia za ciężką pracę i poświęcenie. Dziękujemy także fundatorom nagród dla zwycięzców i uczestników: firmom Fielmann i Hayne, Prezydentowi miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Opolskiego.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych w przyszłych latach.

Zapraszamy do kontaktu: igrzyskaoptyczne@uni.opole.pl oraz do odwiedzenia strony www.igrzyska-optyczne.pl