W dniach 10-15 marca 2024 odbywało się w Culham Science Centre (w skrócie CCFE, znajduje się ono niedaleko Oksfordu) spotkanie o nazwie „JET Analysis and Modelling Meeting”. Pomimo tego, że w grudniu zeszłego roku tokamak JET po 40 latach zakończył ostatecznie swoje działanie, to analiza danych ciągle trwa: zajmie jeszcze przynajmniej kilka lat, nie mówiąc już o analizie całego pokrycia tokamaka, które to planowane jest na najbliższe kilkanaście lat. Podobne spotkania odbywały się już w przeszłości, podczas dłuższych wyłączeń tokamaka. Są one konieczne do podtrzymywania współpracy między pracującymi w bardzo różnych krajach i ośrodkach naukowcami, usprawniania komunikacji i ułatwiania dyskusji.

Spotkanie było hybrydowe, ale główną jego zaletą była właśnie duża liczba międzynarodowych współpracowników na raz w jednym miejscu (niejednokrotnie półżartem się mówi, że na konferencjach najbardziej produktywne naukowo są przerwy na kawę). Do Culham zjechało więc ponad 80 osób z całej Europy, czym obsługa CCFE była chyba nieco zaskoczona, ponieważ w poniedziałek rano było trochę zamieszania. Udało się jednak uporządkować sytuację i tydzień minął bardzo owocnie, z dwiema sesjami ogólnymi na początek i koniec oraz resztą czasu zużytą na prezentacje i dyskusje w mniejszych grupach.

Ze strony Instytutu Fizyki UO uczestniczyła w tym dr hab. Ewa Pawelec, prof. UO, która z racji pracy w trzech różnych tzw. tematach czasami stanowiła dla układających plan niejaki problem logistyczny (istnieją możliwości bycia gdzieś zdalnie, ale w dwóch miejscach naraz nadal trudno). Przede wszystkim koncentrowała się jednak na temacie RT-06 „Preparation of efficient Plasma Facing Components (PFC) operation for ITER, DEMO and HELIAS”, w którym jest współkoordynatorką naukową jednego z zadań szczegółowych (T3: „Erosion sources, impurity transport and deposition ”).

Spotkanie zostało uznane przez uczestników i koordynatorów za doskonale spożytkowany czas, ze strony koordynatorów pojawiają się głosy, że być może następne będzie jeszcze w tym samym roku (chociaż niekoniecznie w Anglii), natomiast rozważane jest wydłużenie go do dwóch tygodni.

Na fotografii Pani Ewa Pawelec znajduje się w lewej części, w towarzystwie Anthiny Kappatou, byłej WPTE Task Leader oraz Joelle Mailloux, szefowej JET Science Programme Support Office.

Zdjęcie: © United Kingdom Atomic Energy Authority