W dniu 10 września 2024 została wytworzona w stellaratorze W7-X pierwsza plazma od 2023 roku – rozpoczęła się kolejna tzw. kampania pomiarowa eksperymentu „Wendelstein 7-X”.

Stellarator jest to urządzenie, które przy pomocy odpowiednio uformowanego pola magnetycznego utrzymuje plazmę rozgrzaną do temperatur rzędu 100 mln. stopni. Znajdujący się w Max-Planck-Institut für Plasmaphysik w Greifswaldzie (Niemcy) stellarator „Wendelstein 7-X” jest największym i najnowocześniejszym urządzeniem tego typu. Celem tych badań jest opanowanie kontrolowanej fuzji termojądrowej, które umożliwi budowanie bezpiecznych, nieobciążających dla środowiska elektrowni termojądrowych. W dodatku zasoby paliwa dla takich elektrowni będą praktycznie nieskończone, gdyż można je znaleźć w każdym litrze wody i wielu polnych kamieniach. Fizycy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego od lat uczestniczą w tych projektach. We współpracy z IFPiLM w Warszawie oraz IPP w Greifswaldzie opracowali unikatową konstrukcję specjalnego spektroskopu XUV służącego do monitorowania zanieczyszczeń plazmy. W ramach kampanii pomiarowej OP2.2 Ireneusz Książek oraz Dawid Mazur, z UO biorą bezpośredni udział w tych badaniach.