Optometria - studia ii stopnia
W związku z otwarciem nowego kierunku studiów: OPTOMETRIA drugiego stopnia (2-letnie studia magisterskie), chcieliśmy serdecznie zachęcić do zapoznania się z ich charakterystyką.
Celem studiów Optometria, II stopnia jest wykształcenie specjalistów – optometrystów, potrafiących przeprowadzić badania układu wzrokowego człowieka oraz prowadzić rehabilitację układu wzrokowego, która ma na celu przywrócenie sprawności widzenia. Studia rozpoczynają się w październiku 2023 roku i trwają 4 semestry. Uniwersytet Opolski dysponuje doświadczoną kadrą przygotowaną do prowadzenia studiów pro- medycznych oraz dobrze wyposażonymi pracowniami studenckimi. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczoną kadrę nauczycieli akademickich, dyplomowanych optyków i optometrystów, okulistów oraz specjalistów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Niewielkie grupy ćwiczeniowe zapewniają dobry kontakt studenta z prowadzącymi zajęcia, co istotnie wpływa na jakość nauczania.
Absolwenci kierunku Optometria, II stopnia zdobędą wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne sprawiające, że będą bardzo dobrze przygotowani merytorycznie i praktycznie do pracy w gabinetach optometrycznych, w placówkach ochrony zdrowia (przychodniach, poradniach, klinikach) oraz w salonach optycznych i zakładach pracy związanych z szeroko pojętą branżą optyczną.
Absolwent studiów II stopnia pozyska pogłębioną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z dziedziny nauk fizycznych oraz specjalistyczne kompetencje z zakresu nauki o widzeniu. Będzie potrafił wykryć i zmierzyć wady wzroku oraz dobrać odpowiedną metodę korekcji. Nauczy się rozpoznawać podstawowe choroby oczu. Będzie rozumiał mechanizmy widzenia obuocznego oraz nabędzie umiejętność przeprowadzania odpowiedniego treningu wzrokowego.
Poza tym, absolwent będzie posiadał kompetencje pozwalające na rozwiązywanie złożonych problemów z zakresu nauk fizycznych. Będzie potrafił analizować literaturę naukową i specjalistyczną oraz wyszukiwać w niej niezbędne informacje, uczestniczyć aktywnie w dyskusjach naukowych na poziomie akademickim, a także przekazywać wiedzę osobom spoza dziedziny. Nabędzie umiejętność organizowania oraz kierowania pracą zespołu. Wykształci nawyk ciągłego dokształcania się i dbania o rozwój zawodowy, a także będzie przygotowany do podejmowania nowych wyzwań badawczych i zawodowych. Ponadto, studenci mogą rozwijać swoje pasje i osiągać lepsze wyniki w nauce dzięki zaangażowaniu w pracę kół naukowych, uczestniczyć w pracach badawczych jednostek Instytutu Fizyki, a także uzyskać stypendium naukowe dla najlepszych studentów.
Kierunek Optometria to atrakcyjne i przyszłościowe studia, o profilu wymaganym na rynku pracy, których utworzenie jest wprost powiązane z potrzebami środowiska społeczno-gospodarczego. W środowisku zarówno krajowym, jak i lokalnym obserwuje się ciągle rosnące zapotrzebowanie na optometrystów, wynikające z zwiększających się potrzeb społeczeństwa, borykającego się z coraz częściej występującymi wadami wzroku oraz schorzeniami układu wzrokowego, będącymi skutkami starzenia się społeczeństwa i zmiany sposobu pracy oraz spędzania wolnego czasu (coraz częstsza praca zdalna, wpatrywanie się w ekrany komputerów i smartfonów również po godzinach pracy). Wynika też z ciągle rosnącej liczby salonów optycznych, które potrzebują nowych wykwalifikowanych pracowników.