Instytut Fizyki UO wraz z Uniwersyteckim Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz firmą Fielmann, zapraszają na wykład z cyklu Strefa OPT pt. „Światło- to co widzimy”, który wygłosi dr Ireneusz Książek z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego. Wykład będzie miał miejsce 13 marca 2024 o godzinie 18:00 w Studenckim Centrum Kultury.

Światło – to jest to co widzimy – to jedna z najtrafniejszych definicji. Dlaczego akurat ten przedział fal elektromagnetycznych został tak wyróżniony. Czy to jedno z podstawowych praw Wszechświata? Od ponad 100 lat używamy wydajnych sztucznych źródeł światła – jak bardzo są one wydajne i jak bardzo różnią są „sztuczne”? Jak zmierzyć precyzyjnie jaką dane źródło ma jasność, z czym można je porównać? Czy kandela jest najdziwniejszą z jednostek podstawowych układu SI?

Strefa OPT to wirtualna przestrzeń dla każdego! Wydarzenie będzie miało miejsce w każdą drugą środę miesiąca na żywo oraz w sieci. Skierowane jest dla każdego, a szczególnie osób zainteresowanych światem optyki, optometrii, technologii okulistycznej, okulistyki, tyflopedagogiki i psychologii poznawczej.